Bursa Büyükşehir Belediyesi Evde Hasta Bakım Hizmetleri

yorumsuz
9.113
Bursa Büyükşehir Belediyesi Evde Hasta Bakım Hizmetleri
image_pdfimage_print

“Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırlarındaki sosyo ekonomik yoksulluk ve yoksunluk içinde bulunan yatağa bağımlı hastalara evde teşhis, tedavi, bakım, eğitim ve yönlendirme hizmetlerinin verilmesi” ihalesi Nisan 2013’de yapıldı. İhaleyi kazanıp Yüklenici olarak işe başlayan firmamız MayDay Marmara Ambulans Mobil Sağlık Hizmetleri adına Proje Yöneticisi olarak görev aldım.

Projenin iş planına uygun yürütülmesini, hizmet araçlarının kiralanmasını, araçların hizmete hazır hale getirilmesini, tıbbi sarf ve diğer ihtiyaçların tedarik zincirinin kurulmasını, insan kaynaklarının temin ve koordinasyonunu, Belediye yönetimi ile resmi ilişkilerin ve aylık hak edişlerin yönetimini sağladım. Yeni personellerin eğitim ve uyum süreçlerinin işletilmesini, eski personelin kaynaştırma ve hizmet içi eğitim faaliyetlerinin icra edilmesini temin ettim.

16 binek araç ve 50 civarındaki personel yapısıyla devam eden projenin ilk 6 ayında ücretsiz olarak 25.000’den fazla evde hasta bakım hizmeti gerçekleşti.

Evde hasta bakım kapsamında verilen hizmetler:

  • Doktor muayene hizmetleri
  • Uzman Doktor muayenesi hizmetleri
  • Girişimsel  hemşirelik hizmetleri
  • Hasta  bakım hizmetleri
  • Fizyoterapist  hizmetleri
  • Sosyal inceleme ve değerlendirme
  • Psikolojik  destek hizmeti

SOSYAL İNCELEME

Belediyeye ulaşmış olan listeler (bireysel başvuru, sivil toplum kuruluşları ve diğer kamu kurumları tarafından iletilmiş olan) ve çağrı merkezine gelen (öneri ve başvuru) bilgiler ışığında sosyal inceleme uzmanı veya psikolog tarafından adres tespiti ve hane ziyareti ile sosyal inceleme raporu hazırlanır. Sosyal inceleme raporu hasta takip programına kaydedilir. Hazırlanan rapor sonucu ailenin sağlık ve sosyal yardımlardan hangisine ihtiyaç duyduğu ortaya çıkar ve bu sonuç idare ile paylaşılarak gerekli olan yardım (Hasta altı bezi, hasta yatak koruyucusu, havalı yatak, tekerlekli sandalye. vs) planlaması yapılır.

SAĞLIK DEĞERLENDİRMESİ ve HİZMETLER

Sosyal inceleme raporu sonucuna göre doktor tarafından evinde değerlendirilmesi gereken hasta bilgileri doktora bildirilir. Doktorun ilk hane ziyareti ve muayenesi sonucu hastaya uygulanacak olan tedavi şekli belirlenir. Hastanın devam eden bir tedavisi varsa devam ettirilir ve tüm bilgiler hasta sağlık değerlendirme formuna yazılır.

Uygun görülen hastaların Fizik Tedavi veya Ortopedi Uzmanı Dr.’lar tarafından muayene edilmesi ve gerekirse takdir edilen tedavi planına bağlı olarak evlerinde fizyoterapist hizmeti almaları sağlanır.

Normal tedavileri devam eden yaşlı hastaların girişimsel hemşirelik hizmetleri ile birlikte hasta bakım hizmetleri de yapılan rutin ziyaretler ile verilerek sağlık durumlarının iyiye doğru gelişmesi amaçlanır.

Psikolojik çöküntü yaşayan hasta ve hasta yakınlarına destek sağlamak ve gerekirse eğitim vermek üzere Psikolog ziyaretleri yapılarak hizmet verilir.

Eklenme Tarihi: 5 Şubat 2014
Etiketler: , , , , , , , , ,
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın