Gençlik Meclisi Projesi

yorumsuz
3.309
Gençlik Meclisi Projesi
image_pdfimage_print

2014 Yerel Seçimler öncesi hazırlayıp, bazı Başkan Adayları ile paylaştığım projelerim arasındadır. Yerel Yönetime Katılım Projesi örneğidir.

Projenin Tanımı:

İlçede yaşayan 14-18 yaş arası Lise ve dengi okullarda eğitim gören gençler ile sanayi vb. iş yerlerinde çalışan gençlerden seçilen azami 50 kişiden oluşan bir Gençlik Meclisi kurulmasıdır.

Projenin Kapsamı:

Eğitim veya çalışma hayatında bulunan gençleri ilçe ile ilgili demokratik hayatın içine dahil etmek ve onların yenilikçi görüşlerinden faydalanmak üzere en çok 40 kişinin lise ve dengi okullardan, en çok 10 kişinin okumayan veya bir yerlerde çalışan gençlerden seçilerek oluşturduğu bir meclis olacaktır. Gençlik meclisinin giderleri Belediye tarafından karşılanacaktır.

Projenin Paydaşları ve İcra Şekli:

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Esnaf ve Sanayi Odaları ile işbirliği yapılarak 50 gencin seçilmesi sağlanacaktır. Belediye adına proje sorumlusu olarak bir Encümen üyesi veya Müdür düzeyinde bürokrat atanacaktır. Gençlik Meclisi aylık veya 3 aylık genel kurul toplantıları yapacağı gibi içlerinden seçilen temsilci heyet ile daha yoğun bir çalışma düzeni kurulabilecektir. Gençlik Meclisi ile proje ve sorunların gençler açısından durum değerlendirmesi yapılacak ve sonuç raporları Belediye Meclisine de sunulacaktır.

Projenin Beklenen Önemli Sonuçları:

Gençlerin meşru zeminlerde demokratik yönetime katılmaları, güncel sorunlar ve projeler hakkında fikir ve bilgi sahibi olmaları en önemli sonuçlardandır. Belediye ve meclis kararlarının ve projelerin isabet ve fayda oranını arttırmak, projeleri halka mal edebilmek açısından gençlerin katılımı oldukça etkili olacaktır.

Eklenme Tarihi: 31 Mayıs 2014
Etiketler: , , , , ,
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın