Gezici Diyabet Okulu Projesi

yorumsuz
3.592
Gezici Diyabet Okulu Projesi
image_pdfimage_print

Yerel Seçimler öncesi hazırlayıp, bazı Başkan Adayları ile paylaştığım projelerim arasındadır.

Projenin Tanımı:

Modern kent yaşamında en çok görülen hastalıklardan birisi olan Diyabet ( şeker) Hastalığı yaygın ve tehlikeli olmasına karşın eğitim ve dikkat eksikliği nedeniyle beklenenden daha fazla hasara yol açan ve kişinin hayat süresini kısaltabilen kronik bir hastalıktır. Bu hastalığın kontrol altında tutulması hayat tarzı ile doğrudan ilintili olduğu ve önemli derecede eğitim gerektirdiği için hastalara, hasta yakınlarına ve potansiyel hastalara yönelik yerinde eğitim sağlayacak bir yapının kurulmasıdır. Diyabet konusunda sertifika sahibi sağlık personelinin her mahallede tayin edilen bir toplantı salonunda bilişim teknolojisinden de faydalanarak eğitim çalışması yapması ile gerçekleşir.

Projenin Kapsamı:

Proje her mahallede belirlenen toplantı salonunda Diyabet eğitiminin sertifikalı sağlık personeli tarafından verilmesi şeklindedir. Tedavi veya takip benzeri tıbbi uygulamalar yapılmayacaktır.

Projenin Paydaşları ve İcra Şekli:

2 sağlık personeli, 1 sürücü ve özel giydirilmiş 1 binek tipte araç tayin edilir. Ekibe sunum hazırlamak ve sunmak için gerekli teknik sistemler ve eğitim materyalleri temin edilir. Önceden yapılan planlamaya göre eğitim verilecek salonların yeri ve tarihleri ilgili mahallelerde duyurulur. Bunun için muhtarlıklar ve gerekirse Cami imamları ile işbirliği yapılır. Eğitim salonunda eğitim öncesinde veya sonrasında istenir ise basılı eğitim broşürleri de dağıtılır.

Projenin Beklenen Önemli Sonuçları:

Toplumda önemli sorunlara yol açan ve uzun süreli takip gerektiren Diyabet Hastalığının etkilerini en aza indirmek ve görülme sıklığını düşürebilmek en değerli amaçtır. Genel sağlık ve verimlilik oranlarını yükselmesi, yeni nesillerin daha bilinçli olması ve erken teşhis oranlarının artması beklenen sonuçlardır.

Eklenme Tarihi: 31 Mayıs 2014
Etiketler: , , , , ,
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın