Kadınlar İçin Okuma-Yazma Eğitimi Projesi

yorumsuz
3.416
Kadınlar İçin Okuma-Yazma Eğitimi Projesi
image_pdfimage_print

2014 Yerel Seçimler öncesi hazırlayıp, bazı Başkan Adayları ile paylaştığım projelerim arasındadır.

Projenin Tanımı:

2012 yılı verilerine göre, ilçelerimizde yaşayan önemli sayıda kadın okuma yazma bilmemektedir. Bunlardan eğitime uygun olabilecek 50 yaş altı kadın sayısı ise ciddi bir orandadır. Göç yolu ile taşınanlar, 50 yaş ve üzeri olup istekli bulunanlar dahil edilerek kadınlar için okuma yazma kursları düzenlenecektir.

Projenin Kapsamı:

Kayıtlar ve güncel taramalar ile tespit edilen okuma yazma bilmeyen kadınların evlerine en yakın bir eğitim kurumunda okuma yazma kursuna katılmaları teşvik edilecektir. Bunun için kalem defter silgi gibi malzemeler Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapılarak temin edilecektir. Katılımcılara okuryazar sertifikası verilecektir. Daha sonra dışarıdan ilköğretim eğitimi almaları da ayrıca teşvik edilecektir.

Projenin Paydaşları ve İcra Şekli:

Tespit edilen ve istekli bulunan kadınlar için eğitim müfredatı ve evlerine en yakın eğitim kurumuna kayıt edilmeleri için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılacaktır. Eğitimi başarıyla bitiren kadınlara teşvik mahiyetinde hediyeler verilecektir.

Projenin Beklenen Önemli Sonuçları:

Genellikle kırsal alandan göç yolu ile gelen veya sosyo-ekonomik şartlardan dolayı eğitimden mahrum kalan kadınlar okuryazar yapılarak hayat kalitelerinin artması, hizmetlerden daha fazla yararlanabilmeleri ve topluma sağlıklı şekilde entegre olmaları sağlanacaktır. Eğitimli anne ve aile olma yolunda önemli bir aşama kaydedilmiş olacaktır.

Eklenme Tarihi: 25 Mayıs 2014
Etiketler: , , , , , ,
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın