Video Konferans Uygulamaları

yorumsuz
73.431
Video Konferans Uygulamaları
image_pdfimage_print

Görev yaptığım hastanede ilk defa video-konferans proje çalışmalarına 2001 yılında başladım. O zamanlar Türk Telekom tarafından yaygın olarak hizmet verilen BRI sistemde çalışan 64 Kb lik 2 hat tesis ettik ve bir firmadan demo amaçlı cihaz temin ederek Amerika’da bulunan bir Eğitim Hastanesi ile video konferans bağlantısı gerçekleştirdik.

UROONKOLOJI

2004 yılında yapılan 2. Etap Network projesinden sonra Hastane içinde oldukça sağlam ve yüksek performansta iletişim imkanı veren Fiber Optik omurgalı bir Network altyapımız oluştu. Bu yapıyı her açıdan değerlendirmek istedik. Yeni yapılan Konferans Salonuna video-konferans sistemini kurma düşüncesi yöneticiler tarafından kabul gördü. İlk uygulamayı 29-30 Nisan 2005’de hastanede yapılan Üroonkoloji Kongresinde gerçekleştirdik. www.kartaltipgunleri.org sitesinde konu hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bu proje içinde 3 ayrı ameliyathane ve konferans solanuna kurulan video-konferans sistemleri ile yüksek çözünürlükte, gerçek zamanlı ve tam etkileşimli video+ses transferi sağladık. Sistemler arasında özel bir hat v.b. bağlantı kullanılmadı. Sadece mevcut Network omurgası kullanıldı. Merkez ameliyathanedeki 6 odanın ameliyat lambasında entegre ccd renkli kamera bulunmaktadır. Video-Konferans cihazının giriş ve çıkış bağlantılarını kullanarak farklı açılardan görüntü transferi yapma imkanımız olmaktadır.

Video konferans sistemlerinden 2 tanesi ihale sonucu satın alınarak bir tanesi konferans salonuna diğeri ise merkez ameliyathaneye konuşlandı. Bu ve benzer uygulamaları halen hastanenin her yerinden ve her zaman yapabilme imkanımız devam etmektedir.

Üroonkoloji Kongresinin ardından hastane 2.KBB Kliniği Şefliği ve 1.Genel Cerrahi Kliniği Şefliği tarafından düzenlenen bilimsel etkinlikler çerçevesinde ameliyathanelerden canlı yayınlar için video-konferans sistemleri başarıyla kullanıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından 2006 yılı sonlarında başlatılan Türksat uydusu üzerinden Eğitim ve Araştırma Hastaneleri arası Video-Konferans projesine 2 yıl önceden hazır olduğumuz için sistemin kurulmasında hiç bir sorun yaşanmadı.

Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2007
Etiketler: , ,
Sosyal Medyada Paylaş Whatsapp Facebook Twitter

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın